O autorze

Laureat Nagrody Wielkiego Kalibru
i nagrody Kryminalnej PiƂy
Zapraszam do przeczytania i wysƂuchania wywiadów oraz obejrzenia filmów

ROBERT MAƁECKI

Z tym pisaniem to byƂo tak. ZaczęƂo się w 2009 roku od pierwszej powieƛci, ktĂłra do dziƛ – w oszaƂamiającym nakƂadzie 5 szt. – leĆŒy w szafie (modlę się, ĆŒeby nikt jej stamtąd nie wyciągnąƂ). Potem byƂa praca nad sobą, momenty zwątpienia, chęć rzucenia pisania w diabƂy. WygraƂo jednak wymyƛlanie intryg kryminalnych i mozolne klepanie w klawiaturę. W ten sposĂłb, w 2012 roku, trafiƂem na warsztaty literackie w ramach Międzynarodowego Festiwalu KryminaƂu we WrocƂawiu. Przez 3 lata, rok po roku, wƂaƛnie tam uczyƂem się pisania od najlepszych: Marty Mizuro, Mariusza Czubaja i Marcina ƚwietlickiego. W międzyczasie zdobyƂem II miejsce w ogĂłlnopolskim konkursie na opowiadanie kryminale podczas festiwalu Kryminalna PiƂa (2013 r.). Teksty oceniali: Marcin WroƄski, znakomity pisarz retro-kryminaƂów, Leszek KoĆșmiƄski, ƛwietny recenzent powieƛci kryminalnych i wykƂadowca SzkoƂy Policji w Pile oraz Jolanta ƚwietlikowska, redaktor naczelna Wydawnictwa Oficynka.

WybraƂem się teĆŒ na warsztaty organizowane przez Maszynę do Pisania, ktĂłre prowadziƂa Katarzyna Bonda (2015 r.). I wtedy byƂem juĆŒ pewien, ĆŒe to rzucę. WiedziaƂem, ĆŒe nie potrafię i ĆŒe juĆŒ nigdy nie będę umiaƂ. Na cholerę zresztą to caƂe pisanie, ĆŒyć z tego przecieĆŒ nie będę. TkwiƂem w tym przekonaniu przez miesiąc, moĆŒe dwa, do chwili, w ktĂłrej uruchomiƂem plik z moją drugą powieƛcią. LiczyƂa wtedy okoƂo 200 stron i wymagaƂa wielu poprawek, przebudowania fabuƂy. Coƛ jednak kazaƂo mi  stanąć z tym tekstem do walki, chociaĆŒ Ƃatwiej byƂoby go skasować i zacząć wszystko od nowa. WybraƂem to pierwsze rozwiązanie. I staƂo się.

W sumie 7 lat czekaƂem na speƂnienie marzeƄ i zƂoĆŒenie podpisu na umowie z profesjonalnym wydawcą. ZrobiƂem to w marcu 2016 r. dzięki wydawnictwu Czwarta Strona. A skąd to pisanie? Bo od wielu lat jestem miƂoƛnikiem kryminaƂów i thrillerĂłw, od kilku – entuzjastą czytnika e-bookĂłw. Zawsze wydawaƂo mi się, ĆŒe skoro inni mogą pisać, to czemu nie ja? Wiem, to strasznie aroganckie, ale lepsza taka motywacja, niĆŒ ĆŒadna.


MOJA DROGA DO NAPISANIA KSIĄƻKI
– MASZYNA DO PISANIA

PRYWATNIE

Co czytam? Wszystko co pachnie thrillerem i kryminaƂem. Nie zawaham się wyznać miƂoƛci Harlanowi Cobenowi i Arnaldurowi Indridasonowi, a takĆŒe Peterowi May’owi i Bernardowi Minierowi. Na Harlana, Arnaldura i Bernarda, a takĆŒe Simona Kernicka patrzę codziennie. Towarzyszą mi przy pisaniu, sƂucham ich rad. Ale czytam teĆŒ powieƛci polskich autorĂłw.

OprĂłcz tego, ĆŒe czytam, to sƂucham. Jeƛli w mojej gƂowie nie pulsuje bas Bena Otręby i nie rozbrzmiewają solĂłwki Jurka StyczyƄskiego, znaczy, ĆŒe jestem chory. Na szczęƛcie od wielu lat cieszę się dobrym zdrowiem. Wszystko dzięki zespoƂowi DĆŒem! Uwielbiam teĆŒ muzykę genialnego gitarzysty, Marka Knopflera.

 

A NA KONIEC WARTO DODAĆ
COƚ STANDARDOWEGO

Z wyksztaƂcenia jestem politologiem i filozofem, absolwentem Akademii Bydgoskiej (dziƛ Uniwersytet Kazimierza Wielkiego) i Uniwersytetu MikoƂaja Kopernika w Toruniu, ukoƄczyƂem studia podyplomowe z psychologii zarządzania. Przez wiele lat pracowaƂem jako dziennikarz i redaktor Gazety Pomorza i Kujaw Nowoƛci oraz kierownik redakcji tego dziennika w Grudziądzu, byƂem dyrektorem WydziaƂu Komunikacji SpoƂecznej i Informacji Urzędu Miasta Torunia oraz specjalistą dziaƂu administracji ToruƄskich Wodociągów Sp. z o.o.

Obecnie jestem prezesem zarządu Fundacji Kult Kultury i utrzymuję się z pisania. To ostatnie zawdzięczam  moim Czytelnikom i Wydawnictwu.


Zobacz co sƂychać u mnie na Instagramie

 

KsiÄ…ĆŒki

PRZYJĄƁEM DO WIADOMOƚCI I ZGADZAM SIĘKorzystanie ze strony internetowej robertmalecki.pl oznacza akceptację warunkĂłw zawartych w polityce prywatnoƛci. W szczegĂłlnoƛci dotyczy to akceptacji przetwarzania i przechowywania danych osobowych zebranych za pomocą niniejszej Strony a wykorzystywanych w celach marketingowych i handlowych. Na tej stronie internetowej wykorzystywane są pliki cookies zbierane do celĂłw statystycznych, profilowania reklam i wykorzystywane do poprawnego dziaƂania serwisu www. Warunki przechowywania lub dostępu do plikĂłw cookies moĆŒna zmienić w ustawieniach przeglądarki - niedokonanie zmian ustawieƄ przeglądarki jest jednoznaczne z wyraĆŒeniem zgody na ich zapisywanie.

W przypadku braku akceptacji na powyĆŒsze (i zawarte w 'Polityce prywatnoƛci') zapisy, prosimy o niekorzystanie z tej Strony i natychmiastowe jej opuszczenie.